Jaki program do montowania podcastu? Na czym polega montowanie audio? Jak szybko można się tego nauczyć? Czy nauczę się montować na kursie internetowym? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w tym artykule. […]
Edycja audio
Z montowaniem treści audio, jest podobnie jak z montowaniem wideo, chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to łatwiejsze. Niestety jest to złudne wrażenie. Co prawda przy edycji dźwięku skupiamy się tylko na jednym elemencie, jakim właśnie jest dźwięk, przy wideo mamy i dźwięk i obraz, ale kiedy tylko zaczniemy montować okazuje się, że diabeł tkwi w szczegółach.
Program do montowania podcastu
Programów do edycji audio jest na rynku bardzo dużo. Zanim zdecydujemy się na wybór jakieś konkretnego, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jak będzie wyglądał montaż nasze podcastu. A więc do dokładnie jest nam potrzebne. Czy będziemy nagrywać tylko rozmowy i wycinane z nich będą tylko jakieś oczywiste pomyłki, powtórzenia i przerwy. Do tego dokleimy jingiel i mamy gotowy podcast. Czy może chcemy montować dokładnie, wycinać dużo więcej a w przyszłości robić montaż na kilku ścieżkach, dokładać efekty, muzykę i stworzyć małe dzieło sztuki. Jeżeli zależy nam na prostej edycji to postprodukcję można wykonywać nawet na Anchorze, który oferuje dodatkowo proste jingle. Taką samą funkcje posiada Zencastr, w którym nagrywamy podcast a potem może go od razu edytować. Jeżeli szukamy bardziej rozbudowanych programów to może to być Audacity – dostępne za darmo, jednak potem trzeba dokupić do niego różne wtyczki. Jeżeli ktoś korzysta ze sprzętu Apple, ma wgrany program GarageBand. Najlepszym programem do edycji audio, posiadającym ogromną liczbę funkcji i pozwalającym z dźwiękiem zrobić w zasadzie wszystko jest Adobe Audition. Pozwala na precyzyjny montaż i daje fantastyczne możliwości miksowania i masteringu.
Błędy w montażu podcastu
Podstawowym błędem jaki robią początkujący jest obcinanie końcówek liter. Ktoś kto nie pracuje z dźwiękiem na co dzień może nie zwrócić uwagi, że na końcu taki słów jak na przykład: domek, słuch, biegać są literki, które w obrazie graficznym wyglądają jak tzw. brudy, które usuwa się z nagrania. Efekt takiego montażu jest słyszalny, w postaci uciętych końcówek. Jeżeli ktoś jest uważny może usłyszeć takie błędy montażowe np. w serwisach radiowych, nawet ogólnopolskich, potężnych stacji radiowych. Czasami ucięte końcówki zdarzają się także w reklamach telewizyjnych. I o ile, w serwisie radiowym, który trwa 3 minuty, lub reklamie gdzie widzimy też obraz, to nie jest tak drażniące i nie zwracamy na to uwagi, ale w 15 minutowym podcaście będzie już bardzo irytujące. Dobry montaż to montaż, którego nie słychać. Nasz odbiorca nie jest w stanie słuchając zorientować się, że coś zostało wycięte. Absolutnym błędem jest zostawianie śladów po wycinaniu “yyy”, “aaaa”, czy tego typu podobnych przerywników. Kolejnym błędem jest wycinanie wszystkich oddechów, bądź przecinanie oddechów, co potem objawia się w materiale jako niezidentyfikowany, krótki szum. Pozostawienie kawałka oddechu brzmi nienaturalnie i bardzo rzuca się w “uszy”. To co zdradza, że materiał montował amator, jest podcinanie całych wyrazów. Wtedy teoretycznie słuchać cały wyraz i wszystkie litery, jednak każdy słuchacz zauważy, że coś jest nie tak. Takie nagranie brzmi jak “poszarpane” i bardzo trudno się tego słucha.To tylko kilka przykładów błędów, które pojawiają się w amatorskim montażu. Aby materiał audio brzmiał dobrze, potrzebne jest jeszcze wyrównanie poziomów, normalizacja, kompresja itd. Ale o tym opowiemy w innych wpisach.
Nauka montażu audio
Nasuwa się pytanie ile czas potrzeba, żeby nauczyć się montować? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli zależy nam na prostym montażu, np. usunięciu czegoś z początku i końca materiału, bez konieczności “czyszczenia dźwięku”, można się tego nauczyć w 5 minut, wiedząc gdzie jest opcja wytnij i wklej w programie do montowania. Jednak jeżeli chcemy profesjonalnie zmontować podcast, trzeba poświęcić na to wiele czasu. Edycja audio wymaga co najmniej setek godzin praktyki, aby nauczyć się dobrze słyszeć, dobrze ciąć, rozpoznawać litery w zapisie graficznym audio, wyłapywać “mlaski” w dźwięku. Amatorowi montaż 10 minutowego materiału, bez dodania muzyki i efektów specjalnych może zająć nawet kilka godzin. Oczywiście im więcej czasu spędzimy nad edycją audio, tym lepsi będziemy w tym fachu, jednak nie da się przeskoczyć pewnych etapów. A tu najważniejsza jest praktyka. Przy montażu wideo czy nauce grafiki komputerowej, wystarczy sprawdzić w tutorialu jak stworzyć dany efekt, tutaj potrzebna jest żmudna praca i dokładność. Jeżeli nie skupimy się na dźwięku i nie nauczymy słuchać, nie mamy szansy na idealnie zmontowany materiał.