Jakość w podcaście

Bez kategorii

Podcastów na rynku pojawia się coraz więcej. Prawda jest taka, że każdy może nagrać swój własny podcast, nawet na telefonie. Jednak warto stawiać na jakość w podcaście od samego początku. […]

Czytaj dalej… from Jakość w podcaście

Podcast musi dobrze brzmieć

Jeszcze dekadę temu na youtubie dostępne były głównie amatorskie filmiki, nagrywane telefonem, bez montażu, efektów specjalnych i oprawy muzycznej. Dzisiaj już nawet nie wypada wrzucać amatorskich nagrań, bo to co możemy zobaczyć w serwisie to świetnie przygotowane i przemyślane treści. Tak samo będzie z podcastami.

Dziś można nagrać wszystko na telefonie, zastosować prosty, amatorski  montaż, wrzucić do Internetu i mamy podcast. Treść może być atrakcyjna, a wykonanie niekoniecznie. A co będzie za np. pół roku (bo świat podcastów rozwija się naprawdę szybko), kiedy większość produkcji będzie profesjonalnie zrobiona. Takim podcastem się już nie pochwalimy. Warto zadbać o jakość od samego początku.

Podcast dobrej jakości:

  • jest naszą wizytówką
  • pokazuje nasz szacunek dla słuchaczy
  • może zachęcić potencjalnych reklamodawców
  • dobrze się go słucha
  1. Jakość dźwięku – dobrze nagrane audio – to jest początek wszystkiego. Jeżeli nagramy materiał na zbyt niskim lub wysokim poziomie, to potem już niewiele można z nim zrobić. Wiadomo, że nie każdy podcast będzie nagrywany w profesjonalnym studiu, ale nawet nagrania robione w plenerze przy dobrym sprzęcie, który jest dobrze ustawiony, dadzą świetny efekt. Brak szumów, echa, czy choćby uderzeń kabla od mikrofonu albo podmuchów wiatru sprawi, że nasz materiał będzie się przyjemnie słuchać.
  2. Montaż techniczny – dobrze zmontowany materiał, gdzie nie słychać momentów ingerencji to prawdziwy skarb. Ważne, aby w czasie montażu nie pogubić niektórych liter, np. ć, t, k. Aby wypowiedź brzmiała naturalnie, oddechy zostały zachowane w całości, tam gdzie powinny być zachowane. Nie wolno zapomnieć o wyrównaniu poziomów, tak żeby słuchający podcastu nie musiał w czasie odsłuchu podnosić i obniżać głośności.
  3. Montaż merytoryczny – może się wydawać, że nasz materiał jest tak genialny, że nie trzeba go w żaden sposób skracać. Oczywiście, zdarza się tak w przypadku jednym na sto. Materiał nie może być zbyt długi, nie może być nużący i ciągnący się w nieskończoność. Dzięki umiejętnemu montażowi, można z 45 minutowego materiału zrobić 20 minut a przekaz pozostanie taki sam. Ktoś kto słucha podcastu oczekuje konkretów, dlatego dobrze zmontowany materiał zawsze jest w cenie.
  4. Udźwiękowienie – dodanie muzyki do podcastu to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu nasi odbiorcy będą mogli nas w łatwy i szybki sposób zidentyfikować. Bardzo ważnym elementem jest dobranie muzyki do tonu głosu, tematyki i tego jak chcemy być odebrani. Dodatkowo kolejną, istotną kwestią jest odpowiednie zmiksowanie muzyki ze słowem. Nie wolno ciąć muzyki i łączyć jej jak nam się podoba. Muzyka ma rytm, którego nie można zaburzyć ostrym cięciem i miejscu gdzie nam się podoba. Każda fraza powinna być zakończona. Nie może zostać urwana, bo będzie to bardzo wyraźnie słychać.
  5. Efekty dźwiękowe – efekty dźwiękowe mogą bardzo wzbogacić nasz podcast. Będzie wtedy ciekawszy dla odbiorcy. Ale dodanie efektów nie polega na dodaniu efektu pukania, kiedy mówimy o pukaniu, czy przejeżdżającego pociągu, kiedy mówi „teraz jedzie pociąg”. Trzeba unikać banalnych skojarzeń, prostego podkładania efektu i podkładania efektu, który jest źle nagrany. Jeśli nie wiemy jak dodać efekt, lepiej tego nie robić, żeby nie stworzyć wrażenia „jarmarku” w naszym podcaście.

O tych wszystkich elementach warto pamiętać tworząc swój własny podcast. Stworzenie dobrego technicznie, nie tylko merytorycznie podcastu zajmie dużo czasu. Jeżeli nie jestesmy w stanie poświęcić się kwestiom technicznym, może lepiej pomyśleć o zleceniu zrobienia podcastu firmie, która w tym się specjalizuje.